Dobrošovské toulky
Dnes jsem se zajel podívat do východních čech nedaleko Náchoda, do obce Dobrošov kde se v širokém okolí nachází pevnosti na obranu státu ze třicátých let minulého století. Jako dítě jsem tu byl s rodiči a pevnosti se mi natolik vryli do paměti, že čas od času se zde zastavím a jdu se projít po okolí. Jedná se o obrovské stavby, které byli vystavěny v rekordně krátké době, nepochybuji o tom že by svůj účel splnili, kdyby byli použity.
Jelikož je únor, tak muzeum jako takové je zavřeno, to jsem věděl tak se procházíme s Kájou venku na čerstvém vzduchu a vstřebáváme jedny z prvních slunečních paprsků, ikdyž ze začátku naší procházky to moc nevypadá. Ale zpátky k putování, trasa začala klasicky na parkovišti v zatáčce za Dobrošovem. Vzal jsem si foťák, nic velikého šel jsem jen na lehko s objektivem 24-70, nechtělo se mi nosit s batohem a tohle ohnisko bohatě postačilo, neměl jsem v úmyslu dělat nějaké experimenty. Je půl desáté ráno, nikde ani noha jen my a všude okolo nás je mlha, procházíme kolem vstupního objektu Zelený, odsud by měl být vidět i Můstek ale přes mlhu není vidět nic. Viditelnost bych řekl že je nějakých padesát, šedesát metrů. V okolí je slyšet jak někdo připravuje zahradu na sezónu podle zvuků motorové pily. Jdeme dál ke srubu Jeřáb. V tomhle srubu jsem ještě nebyl, údajně jsou zde malby na zdech ale znám to jen z internetu a různých publikací, tak třeba někdy příště se vydám i sem. Od Jeřábu jsme šli po zelený ke srubu Březinka, který byl též součástí těžkého opevnění, strážící Československé hranice. Zde si na chvilku odpočineme a relaxujeme, s příjemným výhledem na Náchod. Než se vydáme zpátky udělám nějakou fotku na památku abych alespoň trošku využil foťák, když už se s ním nesu. Cesta zátky byla obdobná kterou jsme přišli k Březince, s tím rozdílem že jsme se šli podívat ještě na třetí dokončenou pevnost Můstek. Pěchotní srub N-D-S 72 "Můstek" je zajímavý tím že v roce 1943 byl postřelován německou armádou, která si zde testovala protibetonové střely Röchling, jedna z nich je stále zaražena v pevnosti. Původně jsem si myslel, že srub Můstek získal svůj název díky jeho umístění ale není tomu tak, název získal díky tomu, že v okolí srubu se nacházel dřevěný lyžařský můstek. Z cedulí se dozvídáme, že na výstavbu tohoto srubu bylo zapotřebí více než 3000 m3 betonu, vůbec si takové množství neumím představit. Pro představu, je to více jak 3 tisíce plastových barelů v klecích které jsou populární jako zásobárna vody na zálivku zahrádky. Ale zdaleka největší co se stavebního materiálu týká je dělostřelecký srub Zelený (vchodový objekt) kam se spotřebovalo přes 5 000 m3 betonu.
Opět procházíme kolem tohoto betonového kolosu cestou zpátky na parkoviště a loučíme se s dnešním výletem. Bylo to prima dopoledne, z počátku to nevypadalo že nějaké slunce zahlédneme, tak nakonec ho byl dostatek a počasí nám krásně vyšlo. Příští návštěvu bych viděl někdy na léto, využilo by se chladu v těchto objektech a ještě by jsme se dozvěděli něco z historie.